Žena roka – Vlastina Svátková

Autor: Kristína Rábarová | 15.1.2016 o 11:45 | (upravené 15.1.2016 o 12:11) Karma článku: 1,52 | Prečítané:  527x

Zadanie semestrálnej práce na vysokej škole ma donútilo popremýšľať kto je môj vzor a koho chcem napredovať. Rozhodovala som sa medzi ľuďmi z médií a ľuďmi úspešných v oblasti mojich záujmov.  

Napokon však zvíťazila herečka Vlastina Svátková. Vybrala som si ju aj preto, lebo študovala na rovnakej škole ako ja a tiež máme obe záľubu v písaní a blogovaní. Teraz vám poviem, prečo som si ju vybrala.Kým nezačala Markíza vysielať seriál v ktorom Vlastina hrala, priznám sa  vôbec som ju nepoznala. Bližšie som ju spoznala až v rozhovore pre istý ženský magazín.  Avšak už počas sledovania seriálu si ma niečím získala. Bola to duša. Pretože Vlastina hrá celou dušou. Dokázala, že aj dievča z Myjavy môže hrať po boku Daniela Craiga. Nechýba jej odvaha, pokora, ani srdce.  Krátky rozhovor s ňou len potvrdzuje, že patrí medzi najväčšie najjagavejšie klenoty slovenskej hereckej scény.

1.     Ako sa z úspešnej novinárky stane ešte úspešnejšia herečka ?

Nie som si vedomá nijakého úspechu ani ešte väčšieho úspechu...snažím sa len robiť to, čo cítim, najlepšie ako viem. Počúvať intuíciu, zlepšovať sa, pracovať na sebe, robiť to, čo ma baví a napĺňa. Nemyslím si o sebe, že som novinárka a už vôbec nie úspešná. Úspešní novinári vyzerajú úplne inak. (smile)Ja som chvíľu pracovala v lajfstajlových časopisoch, kde úprimne povedané, nejde o žiadne veľké výkony a netreba žiadny extra talent. V tejto pozícii som sa niečo naučila o fungovaní v redakcii, ale omnoho viac som túžila po slobode, fyzickej aj duševnej. Po pocite, že som sama sebe pánom a sama rozhodujem o tom, čo dnes chcem napísať. Kreativita je pre mňa kľúčové slovo a to mám spojené so slobodou. Žiadna cenzúra. Žiadny strach. A o to väčší risk v konfrontácii s čitateľmi. To ma baví. A tak som začala písať vlastné blogy a nakoniec vyšli dve knižky. Tie nie sú pre každého. Možno dokonca len pre málokoho. Aj keď ľudí, čo prestávajú odsudzovať druhých, čo nezávidia a prajú druhým úspech je čoraz viac. Tých bdelých a vedomých.

 

2. Vyštudovali ste mediálnu fakultu, čo vám toto štúdium zanechalo ?

Konkrétne masmediálnu komunikáciu v Trnave a pedagogickú fakultu v Bratislave. Čo vo mne štúdium zanechalo? Paradoxne samotné štúdium ani tak nič. Ale intenzívne vnímam všetky tie udalosti, ktoré sa diali v tom období  mimo štúdium. Nebyť pedagogickej fakulty, nikdy by som nestretla svoju veľkú lásku. Nebyť masmediálnej komunikácie, nikdy by som netušila, ako som schopná  sa zo všetkého vykecať a dostať. Z vedomostného hľadiska nič moc nezanechalo, lebo učiť som nikdy nechcela a masmediálna komunikácia má príliš veľký rozptyl, takže odchádzate a v žiadnej konkrétnej oblasti nie ste odborník, skôr sa tak iba tvárite

 

3. Kde ste čerpali inšpiráciu pre písanie blogov a kníh ?

U seba. Vo svojom živote, duši, vnútri...všetko je to môj život alebo to, čo som odpozorovala u iných. Detstvo, dospievanie, bloky, nízke sebavedomie, bolesti a trápenia, radosti a prebudenie, materstvo, manželstvo, deti, rodičia...veselo aj smutne, s nadhľadu aj podhľadu, objektívne aj subjektívne.

 

4. Chceli by ste sa v budúcnosti vrátiť naspäť k písaniu ?

Ja píšem v podstate stále. Občas si zapíšem sen, keď  si ho ešte ráno pamätám...pokúšam sa znovu písať denník, myšlienky, konverzácie, ktoré si chcem navždy pamätať, píšem dlhé maily priateľom a tvárim sa, že sú to listy poslané v obálke...píšem zamilované listy, aj blogy- aj keď tie už zatiaľ iba intímne súkromne pre konkrétnu osobu. Ale zasa maľujem. Včera som domaľovala obraz. Do ničoho sa netlačím. Počúvam samú seba, na čo mám chuť, na čo mám inšpiráciu a energiu.

 

5. Prečo ste sa rozhodli pre štúdium médií ?

Médiá znejú tak veľkolepo. Navyše vôbec netušíte, čo môžete čakať. Tušíte len, čo môžete robiť potom viacero povolaní, nie len jedno. To dáva istý pocit slobody. Až doštudujem, uvidím. Médiá majú veľkú moc, to vieme všetci. Možno aj nás študentov láka  vidieť, mat istú formu moci, byt slávni...až časom a skúsenosťami človek zistí, že jeho cesta je možno iná, aj keď ja ako herečka médiá potrebujem, klamala by som, keby som tvrdila, že nie. Naučila som sa s nimi "komunikovať" a vychádzať im v ústrety. Je to hra a mňa hry bavia.

 

 

6. Čo by ste poradili mne ako študentke masmédií, ak by som chcela dosiahnuť úspech v umeleckej sfére podobne ako vy ?

 Záleží na vás, po čom vaša duša túži. Čo vás láka. Kde sa vidíte. Čo je vám prirodzené. Čo vás baví. Umelecké prostredie je obrovské. Môžete robiť čokoľvek a cítiť sa ako umelec (smile)otázka je, či cítite, že toto je vaša cesta, že sa posúvate, učíte a ešte sa u toho cítite aj dobre...

 

 

 

PS: Také krásne slová od Vlastiny som si nemohla nechať len  pre seba. Mňa osobne veľmi zaujali. :) 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?